fbpx

Bármennyire is szeretnénk megőrizni fogaink fehérségét, azok különböző okok miatt idővel hajlamosak lehetnek a besárgulásra, elszíneződésre. Nem kell aggódnunk, egyrészt mert a fogak elszíneződése gyakori, és bizonyos mértékig természetes jelenség, másrészt szinte kivétel nélkül kezelhető!

Fogaink eredeti színe velünk született, genetikai tényezőkön alapul, melyet a zománc vastagsága és az alatta lévő belső réteg, a dentin színe határoz meg. Ha vastagabb, szilárdabb fogzománcot és/vagy világosabb dentint örököltünk, akkor fogaink természetes módon fehérebbek lesznek, mint egy vékonyabb, áttetsző fogzománc és sárgás dentin esetén. Emellett fogaink színét életmódunk és mindennapi szokásaink is alakítják. A vastagabb fogzománc jobban ellenáll mind a savaknak, mind a természetes kopásnak, így jó eséllyel hosszabb ideig őrzi meg természetes fehérségét.

Íme a leggyakoribb okok, melyek elszínezhetik fogainkat.

Étkezési szokások

A magas pigmenttartalmú ételek és italok (tea, kávé, vörösbor, a kóla, szójaszósz, curry, paradicsomszósz, csokoládé, bogyós gyümölcsök, balzsamecet, cékla) gyakori fogyasztása nagyon elszínezheti a fogainkat. A szénsavas és/vagy cukrot tartalmazó italok, például gyümölcslevek, sportitalok és szóda pedig idővel erodálhatja a fogzománcot, amitől a fogak szintén sötétebbnek és kopottnak, fénytelennek tűnhetnek.

Rossz szájhigiénia

A nem megfelelő szájhigiénia a lepedék és a fogkő lerakódásához vezethet a fogakon, ami sárgás és barnás foltokat, elszíneződéseket okozhat. Ez a legkevésbé sem esztétikus, emellett a baktériumok melegágya lehet, így nagyon fontos a fogkő rendszeres, rendelői eltávolítása ultrahangos fogkőleszedés segítségével.

Dohányzás

A cigarettázás vagy a dohánytermékek használata sárga, barna vagy akár fekete foltokat is okozhat a fogainkon. A dohányfüst és a cigarettában található vegyszerek (pl. kátrány és nikotin) különösen hajlamosak rátapadni a fogakra és rendkívül zavaró, azonnal észrevehető elszíneződést, valamint igen rossz leheletet okozni.

Öregedés

Az életkor előrehaladtával a fogzománc természetesen kopik és vékonyodik, ami láthatóvá teszi a fog belső rétegét, a dentint, mely sárgásbarna árnyalatával szintén beárnyékolhatja fehér mosolyunkat. Ha mindez fogérzékenységgel is együtt jár, az esztétikai fogászat (porcelánhéjak, cirkon koronák) lehetnek segítségünkre.

Régi fogpótlások

A korszerűtlen, elöregedett fogpótlások is elszürkíthetik a fogakat. Régi amalgámtöméseinket érdemes lecseréltetni biokompatibilis és esztétikus fehér kompozit tömésre. Amennyiben pedig fémkerámia koronáink vannak, melyeket esetleg szürke fémszegély is övez az íny körül, akkor fémmentes, tökéletesen esztétikus és élethű cirkon korona lehet az ideális megoldás.

Éjszakai fogcsikorgatás

A fogcsikorgatás akár észrevétlenül is jelentős károkat okozhat a fogakban. A fogfelületek folyamatosan kopnak és nagyon finom mikrorepedések keletkezhetnek rajta, melyek a fogak mélyebb elszíneződését okozhatják.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszeres vagy egyéb kezelések (pl. kemoterápia, egyes antibiotikumok, vérnyomáscsökkentők, szájöblítők, túlzott flouridbevitel) is megváltoztathatják a fogak színét.

Fogászati kezelés vagy ​​trauma

A fogak ütése vagy sérülése a fog idegeinek és belső szöveteinek elhalását okozhatja, ami a megszűnő vérkeringéssel együtt barna vagy szürke elszíneződéshez vezethet.

A fentiek miatt gyökérkezelés után a már nem élő fogak szintén sötétebbé válhatnak. Ilyen esetekben már csak a belső fogfehérítés vagy a fogászati korona nyújthat eredményes megoldást.

Melyik a leghatékonyabb fogfehérítés?

Az elszíneződött fogak hatékony kezelése alapvetően az elszíneződés okától és mértékétől függ.  Ugyanakkor az otthoni fogfehérítő rendszerek, mint például a fehérítő fogkrémek és sínes kezelések gyakran nem elég hatékonyak vagy biztonságosak.

A professzionális, rendelői eljárások, mint a lézeres vagy UV-fényes fogfehérítés már gyorsabb és látványosabb eredményt garantálnak, ráadásul biztonságos körülmények között. Ezek közül a leghatékonyabb és leginnovatívabb a lézeres fogfehérítés diódalézer segítségével.

Látványos, hosszan tartó fogfehérítés diódalézerrel

A Rózsadomb Dentcare-ben alkalmazott dióda​​lézeres fogfehérítés segítségével egyetlen ülésben 4-6 árnyalattal világosabb fogak érhetők el, ráadásul teljesen biztonságosan, mellékhatások és szövődmények nélkül.

A hagyományos, LED lámpás fogfehérítési rendszerekkel szemben a diódalézer ugyanis nem bocsát ki hőt, ezáltal maximálisan kíméletes a fogakkal és az ínnyel, és kezelés után sem kell tartanunk a fogfehérítéssel gyakran együtt járó fogérzékenységtől.

A lézer abban is eltér a hagyományos fogfehérítés során alkalmazott fényforrásoktól, hogy a fénysugara sokkal célzottabb, mélyebben behatol a fogszövetbe, mindamellett baktériumölő és sterilizáló hatású, ezáltal mélyebb rétegekben, gyorsabban és tartósabban fejti ki hatását, mint más fogfehérítési eljárások.

A diódalézeres fogfehérítéshez kifejlesztett speciális Heydent JW Next fogfehérítő gél, valamint a diódalézer együttes hatásának köszönhetően akár évekre búcsút inthetünk a foltoknak, elszíneződéseknek és visszakaphatjuk ragyogó fehér fogsorunkat és mosolyunkat!

Amennyiben szeretné igénybevenni diódalézeres fogfehérítés szolgáltatásunkat, kérjen időpontot a +36 20 218 54 00-ás telefonszámon vagy kérjen visszahívást az alábbi űrlap kitöltésével!