fbpx

DENTÁLHIGIÉNIA

Dentálhigiénia

A dentálhigiénia minden fogászati kezelés alapvető része, melynek célja a fogászati prevenció, azaz fogak, az íny és szájüreg egészségének védelme, valamint a helyes szájápolás elsajátításának ismertetése.

A dentálhiginiás kezelések körébe tartozik a személyre szabott szájhigiéniés tanácsadás, a fogkőeltávolítás, az íny- és tasakkezelések, a barázdazárás, a flouridálás, valamint a fogfehérítés.

Dentálhigiénia

Miért fontos a fogkőeltávolítás?

Még alapos fogápolás mellett sem mindig sikerül maradéktalanul eltávolítani a lepedéket fogainkról, emiatt pedig kezdetét veheti a fogkőképződés.

A fogkő, azaz a megkövesedett lepedék, a felnőttek nagy részénél  megtalálható valamilyen mértékben, ami több, mint esztétikai probléma; a fogak és az íny egészségét is veszélyezteti.

A népbetegséggé vált fogínygyulladás, illetve fogágybetegség rendszeres rendelői fogkőeltávolítással megelőzhető.

A fogkő sárgás, barnás vagy fekete lerakódás a fogak, illetve fogpótlások felszínén, de megjelenhet a fogíny alatt is.

Ha nem távolítjuk el, a fogkő folyamatosan terjed, irritálja a fogínyt, az elszaporodó baktériumok pedig fogínygyulladást okoznak. Mindennek kísérő tünete a fogmosás vagy evés során jelentkező fogínyvérzés, a duzzadt, vörös íny, a rossz lehelet és a fájdalom.

Kezelés nélkül a folyamat tovább halad, és átterjed a fog tartószerkezetére is, és létrejön a súlyosabb fogágybetegség: az íny elválik a fogról, a baktériumok behatolnak a fog és az íny közé és ún. tasakokat alakítanak ki. Idővel a csont is érintetté válik; a fogak elvesztik stabilitásukat, meglazulnak, mozogni kezdenek, végezetül ki is hullhatnak.

A fogkő az első lépés a fogínygyulladás és a fogágybetegség felé, de rendszeres, professzionális rendelői fogkőeltávolítással mindez megelőzhető!

Ultrahangos fogkőeltávolítás

A fogkő otthoni szájápolással, sima fogmosással már nem tüntethető el, mivel rendkívül erősen tapad a fogfelszínhez, ezért rendelői fogkőeltávolítást igényel.

Az ultrahangos fogtisztítás során fájdalommentesen és kíméletesen, mégis rendkívül hatékonyan távolítjuk el a fogakról a fogkövet, úgy, hogy közben a fogfelszín a legkisebb mértékben sem károsul.

A fogkő-eltávolító készülék, az ultrahangos depurátor, egy olyan speciális eszköz, amely igen magas frekvencián rezegve porlasztja a vizet, eközben széttördelve és lepattogtatva a fogakról a fogkövet.

A kezelés során általában nincs szükség érzéstelenítésre, ám egyéni érzékenység esetén természetesen igénybe vehető. A fogkő eltávolítás után lehetőség van kiegészítő Air Flow kezelésre, homokpolírozásra, vagy polírozó paszta általi kézi polírozásra is.

Air Flow kezelés

Az Air Flow egy speciális fogtisztítási technológia, amely kíméletes a fogakkal, mégis rendkívül hatékony a fogkő és a különböző elszíneződések eltüntetésében.

A készülék finom szemcséjű szódabikarbóna, víz és levegő keverékét juttatja viszonylag nagy nyomással a fogakra, eltávolítva a fogkövet és a lerakódott foltok, elszíneződések nyomait. 

Az AirFlow készülék a nehezen elérhető helyekről és a fogközökből is nagyobb hatékonysággal és alapossággal távolítja el a fogkövet és a lepedéket, mint a hagyományos technológiák.

A tükör sima fogfelületnek köszönhetően sokkal lassabban, nehezebben alakul ki a további plakk, mivel a sima fogfelszínen nem tud olyan könnyen megtapadni a szennyeződés.

Tasakkezelés

Az ínygyulladás kezdetben nem jár fájdalommal, az időnkénti fogínyvérzést sem mindig vesszük komolyan. Ám ha a gyulladás krónikussá válik, az íny lassan elválik a fognyakról és a fog és az íny között 1-3 mm-es rés, ún. ínytasak alakulhat ki.

A tasakok már szabad utat nyitnak az ételmaradékok és a baktériumok számára, és innentől a megfelelő szájhigiénia is nehezen fenntartható. Mivel a tasakok teljes mélységükben nem hozzáférhetők, ezért nem is tisztíthatók.

Ilyen esetben a tasakokban is megindul a fogkőképződés, a fogíny krónikusan gyulladásban van, visszahúzódik (ínyrecesszió), és a szabaddá vált fognyak miatt hidegre-melegre fellépő, kellemetlen fogérzékenységet tapasztalhatunk.

A tasakkezelés a tasak mélységétől függő beavatkozás, de általában helyi érzéstelenítésben történik. 

Előrehaladott esetben a tisztításon túl hyaluronsavas kezelésre, zárt és diódalézeres küretre, illetve – mozgó frontfogak esetében – sínezésre is szükség lehet.

Hyaluronsavas ínykezelés

A hialuronsav gyógyászati alkalmazása a fogászat, ezen belül is a parodontológia területén egy innovatív, és igen hatékony kezelésnek számít.

A hialuronsav a kötőszövet egyik legfontosabb alapeleme, melynek alapvető feladata, hogy segítsen megtartani a kollagént, növelje a szövetek hidratáltságát, feszességét és rugalmasságát, valamint támogassa a sejtek regenerációs folyamatait.

A hialuronsav tehát egy teljesen természetes anyag, amely amellett, hogy eleve megtalálható testünk szöveteiben, például az ízületekben, a bőrben, csontszövetekben, különféle módon kívülről is bejuttatható szervezetünkbe.

Erre azért van szükség, mert testünk ugyan képes önállóan hyaluronsavat előállítani, ám a korral mennyisége egyre csökken.

A test többi részéhez hasonlóan a hyaluronsav a szájüregben és a fogínyben is kifejti jótékony hatását. Mérsékeli az ínyvérzést, csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, támogatja a fogíny regenerációját, ezáltal a fogínygyulladás és a fogágybetegség (parodontitis) kezelésére egyaránt alkalmas.

A hyaluronsav alkalmazása teljesen természetes, biztonságos és semmilyen mellékhatással nem jár együtt!

A 45-50 perces kezelés helyi érzéstelenítésben történik, így semmilyen fájdalmat, kellemetlenséget nem okoz. 

Zárt küret

Amennyiben a fogágy tasakok még nem túl mélyek (maximum 4-6 mm-esek) zárt küret végezhető. A kezelés során helyi érzéstelenítés mellett, az íny felnyitása nélkül, speciális eszközökkel megtisztítjuk a fog mellett lévő ínytasakokat és felszámoljuk a  baktériumokkal fertőzött területet.

A beavatkozás célja, hogy a fogínytasakok eltűnjenek, megszűnjön a gyulladás és az íny visszatapadjon a fogra. 

A zárt küret modern alternatívája a diódalézeres küret, mely a megtisztított fogtasakokat sterilizálja, a tasak belső hámját felfrissíti, ezzel elősegítve a hámtapadást a foggyökér felszínére.

Néhány hét gyógyulás után egy kontroll vizsgálaton ellenőrizzük a kezelési eredményt, valamint az egyéni szájhigiéné hatékonyságát, szükség esetén pedig további (parodontológiai) kezelést javaslunk.