fbpx

SZÁJSEBÉSZET

Szájsebészet

A szájsebészet területéhez olyan komolyabb fogászati beavatkozások tartoznak, melyek sebészeti módszerek és eszközök segítségével zajlanak.

Ide sorolható a bölcsességfogak, betört fogak vagy foggyökerek, illetve szájüregi ciszták eltávolítása, a gyökércsúcs körüli gyulladás kezelése, valamint a csontpótló, arcüregzáró vagy arcüregemelő beavatkozások.

Rendelőnkben a szájsebészeti műtéteket +30 éves tapasztalattal, a legújabb technológiai eszközökkel, megnyugtató környezetben, teljesen fájdalommentesen végezzük.

Szájsebészet

Bölcsességfog eltávolítás

A bölcsességfogak növekedése során gyakran tapasztalható, hogy az előtörésükhöz nem áll rendelkezésre elegendő hely az állcsontban. Ennek eredményeként, ha a fog nem képes teljesen áttörni a fogínyt, vagy rendellenes pozícióban helyezkedik el, akkor a fog eltávolításához sebészeti beavatkozásra lehet szükség.

Az elakadt bölcsességfog a krónikus fájdalom és a gyulladás mellett számos problémát okozhat, mint az érintett vagy a szomszédos fog szuvasodása, illetve gyökerének felszívódása, fogínygyulladás, szájnyitási korlátozottság, ciszta, gócbetegség, valamint az előtte elhelyezkedő fogak előre tolása és összekuszálása.

A bölcsességfog pozíciója panoráma röntgenen vagy fogászati Ct felvételen könnyen ellenőrizhető, ezáltal egy időben elvégzett bölcsességfog műtét fontos szerepet játszhat a problémák megelőzésében.

Áttörésben visszamaradt fogak eltávolítása

Az áttörésben visszamaradt fogak olyan fogak, amelyek nem képesek teljesen előtörni a fogínyből vagy csak részben nőnek ki. Az előtörés során általában valamilyen akadályba ütköznek, például helyhiány miatt nem tudnak megfelelően kifejlődni és behelyezkedni a fogívbe, a számukra „kijelölt” helyre.

Ezek a fogak akár teljesen az íny alatt is rekedhetnek, ilyenkor csak röntgenfelvétel segítségével mutathatók ki.

A leggyakrabban visszamaradó fogak: alsó és felső bölcsességfogak, alsó és felső szemfogak, valamint az alsó kisőrlő fogak. Az áttörésben visszamaradt fogak különféle problémákat okozhatnak, például krónikus gyulladást, fájdalmat, fogászati gócot, szájnyitási korlátozottságot, állcsont cisztát, de akár a többi fog épségét vagy helyzetét is veszélyeztethetik, ezért az eltávolításuk a legtöbb esetben indokolt.

Műtéti fogeltávolítás

Vannak olyan szituációk, amikor egy a fog már nem menthető, vagy a többi fogat veszélyezteti, ezért – ha ennek szükségességét fogászati röntgen vagy 3D CT felvétel is igazolja – az eltávolítása nélkülözhetetlen.

Ez azonban nem mindig oldható meg egyszerű foghúzással, csak szájsebész által végzett műtéti beavatkozással.

A nehezen hozzáférhető, szabálytalan anatómiájú vagy elhelyezkedésű (pl. extrém görbe gyökerű vagy rossz helyre nőtt) fogat, illetve betört foggyökeret műtéti úton távolítjuk el. 

Szintén műtéti foghúzásra van szükség abban az esetben, amikor a fog az íny vagy a csont takarásában van (pl. áttörésben elakadt fogak, bölcsességfogak), vagy a fog koronai része (pl baleset vagy fogszuvasodás miatt) már hiányzik.

Ilyen szituációk esetén a fog helyi érzéstelenítés mellett, műtéti feltárásban fájdalommentesen és biztonságosan eltávolítható.

A gyökércsúcs rezekció

A gyökércsúcs rezekció (gyökércsúcs eltávolítás) olyan szájsebészeti beavatkozás, amely során a fog gyökerének felső, gyökércsúcsi részét és a környező gyulladt, sokszor felszívódott csontszövet helyén képződött sarjszövetet eltávolítjuk. Ez az eljárás akkor kerül szóba, ha a fog gyökerei körül kialakult krónikus gyulladást többszöri gyökérkezeléssel sem sikerül megszüntetni, illetve a gyökércsúcs körül csontfelszívódás látható.

Az eljárás során amputáljuk a gyökércsúcsot, a környező, gyulladt szöveteket, illetve a foggyökéren található esetleges ciszta hámját az ép csontig, majd a tisztítás után a csontüregbe csontpóltó anyagot helyezünk és a sebet varratokkal zárjuk. 

A gyökércsúcs rezekció célja a fog megmentése és a fertőzés megszüntetése.

A beavatkozás alapfeltétele egy új – ideális esetben 36 óránál semmiképp nem régebbi – korrekt, tökéletesen záró gyökértömés, így sokszor az első lépés a gyökértömés cseréje.

Szájüregi ciszták eltávolítása

A szájüregi ciszta esetében megkülönböztethetünk fog eredetű és nem fog eredetű. Cisztákat, melyek bárhol előfordulhatnak a szájüregben: az állcsontban gyakran a foggyökér körül, vagy a lágyszövetekben.

Ciszta leggyakrabban az elhalt, illetve nem megfelelően gyökérkezelt, gyulladásban lévő az fogak gyökércsúcsánál, valamint az állcsontban rekedt bölcsességfogak körül alakul ki.

A ciszta általában hosszú ideig panaszmentes maradhat, ám a mielőbbi eltávolítása ilyenkor is fontos, mivel egyrészt fogászati gócként funkcionálhat, illetve folyamatosan növekedve nyomást gyakorol a csontállományra, annak pusztulását okozva.

A fogászati ciszta eltávolítása szájsebészeti rutinműtéttel, helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen történik.