CSONTPÓTLÁS
- FŐOLDAL
- EGYÉB KEZELÉSEK
- CSONTPÓTLÁS
A csontpótlás napjainkban gyakori szájsebészeti műtét, amit a Rózsadomb Dentcare-ben is rutinszerűen és fájdalommentesen végzünk. Segítségével hatékonyan rehabilitálhatjuk a különböző okból kialakult csontveszteséget, előkészítve az állcsontot a további beavatkozásokra. (pl. implantáció).
Csontpótlás a Rózsadomb Dentcare-ben;
1025 Budapest, Törökvész út 87-91.
Mikor van szükség csontpótlásra?
Fogászati csontpótlásra abban az esetben kerül sor, ha az állkapocsban valamilyen ok – legtöbbször fogeltávolítás – miatt csontvesztés történik.
Emellett egyes elváltozások, gyulladások, betegségek, traumák is csonthiány kialakulásához vezethetnek, mint a fogágybetegség, csontritkulás, baleset vagy gyökércsúcs rezekció, vagy szájüregi ciszta-eltávolítás utáni nagyfokú csontdefektus.
Egy fog eltávolítását követően elkezdődik az inaktív, funkcióját vesztett csontállomány sorvadása, és a csont magassága és szélessége fokozatosan csökken.
Amennyiben a fogat implantátummal szeretnénk pótolni, ilyen esetben általában csontpótlásra van szükség.
Csontpótlás fogbeültetés előtt
A sikeres és tartósan eredményes fogbeültetés feltétele a megfelelő mennyiségű és szerkezetű csontállomány, hisz csak így garantálható a beültetett fogimplantátum stabilitása és funkcionalitása.
Ezért a fogbeültetést minden esetben egy háromdimenziós CBCT felvétel készítése előzi meg, amely pontos információt ad az idegpályák elhelyezkedéséről, pontos anatómiai viszonyokról, valamint a rendelkezésre álló csontállomány mennyiségéről és minőségéről.
Ennek birtokában már pontosan megtervezhető az implantációs beavatkozás; a szükséges implantátumok száma, mérete, típusa, pozicionálása. Ezért, ha a csontállomány valamely ok miatt sérült, illetve vagy mennyisége és minősége nem optimális, akkor az implantátum beültetésének első lépése mindig a csontpótlás.
Az implantáció előtti csontpótlásnál az alsó állcsont esetében állcsontgerinc növelésről (csont augmentáció) beszélünk, míg a felső állcsont esetében arcüregemelésről (sinus lift).
Attól függően, hogy milyen súlyos a csontvesztés, többféle csontpótló anyag és technológia áll rendelkezésünkre.
A csontpótló anyag, amellyel a csontot újjáépítjük, lehet saját csont, állati eredetű, vagy szintetikusan előállított.
Csontpótlás
A fogbeültetéshez szükséges csontpótlás napjainkban rutineljárásnak számít, melyet ambulánsan, helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen végzünk, – de kérésre éber szedációban is elvégezhető.
Az érzéstelenítő beadása után egy kis bemetszéssel felnyitjuk az érintett ínyszakaszt, majd ezen a csontablakon keresztül helyezzük be a csontpótló anyagot – amely lehet saját csont vagy szintetikus csontgraft – a megfelelő helyre.
Nagyobb csonthiány esetén a csontpótlás saját csont átültetésével is kivitelezhető. Ilyen esetben általában az állcsont hátsó részéről vesszük ki a szükséges méretű csontblokkot, melyet titáncsavarokkal rögzítünk a kívánt helyre.
A behelyezett csontpótló anyagot a terület védelme érdekében egy speciális membránnal fedjük be, majd az ínyt varratokkal zárjuk.
A beültetett csont serkenti az új csontszövet képződését az adott területen, és általában 4-6 hónapra van szükség, amíg a behelyezett anyag szervül, és megfelelő szilárdságú, terhelhető csonttá alakul.
Csontpótlás a Rózsadomb Dentcare-ben; 1025 Budapest, Törökvész út 87-91.
Arcüregemelés (sinus lift)
Az arcüreg emelésről (sinus lift) abban az esetben beszélünk, ha a csontpótlás a felső állcsontban történik.
A felső őrlőfogaknál az esetek többségében az arcüreg felőli csont nagyon vékony és nem elég magas az implantátumok beültetéséhez, ezért a felső állcsont magasságát csontpótló anyaggal növeljük meg.
Az arcüreg emelés ma már szájsebészeti rutin beavatkozásnak számít, és a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően fájdalommentes.
Zárt (belső) arcüreg emelés
Amennyiben a csonthiány kismértékű, akkor belső vagy zárt arcüreg emelést alkalmazunk, és a csontpótlás a fogbeültetéssel egy időben, helyi érzéstelenítésben történik.
Ebben az esetben a csontpótló anyagot az implantátum számára előkészített csontfészken, azaz az implantátum furatán keresztül juttatjuk az arcüregbe. A csontpótló anyag idővel beépül, becsontosodik, stabil alapot nyújtva az implantátum számára.
Nyitott (külső) arcüreg emelés
Nagyobb volumenű csonthiány esetén nyitott, vagy külső arcüreg emelésre van szükség.
Ilyenkor helyi érzéstelenítésben az állcsont külső felén a fogínyen keresztül egy csontablakot hozunk létre, és – megemelve az arcüreg nyálkahártyáját, – ez alá juttatjuk be a csontpótló anyagot, míg el nem érik a kívánt magasságot.
A területet a gyógyulási idő alatt speciális membránnal fedjük le, majd sebet varratokkal zárjuk.
A nyitott arcüreg emelés után általában 4-5 hónapot kell várni az implantátum beültetéséhez.
Arcüreg emelés a Rózsadomb Dentcare-ben; 1025 Budapest, Törökvész út 87-91.
Csontpótlás árak
Amennyiben az implantátum beültetésekor vagy azt megelőzően csontpótlásra van szükség, az minden esetben plusz költséget jelent a kezelési tervben.
Ugyanakkor a csontpótlás ára attól függ, milyen mennyiségű és minőségű csontra van szükségünk, valamint függ a műtéti beavatkozás technológiájától is.
A Rózsadomb Dentcare rendelőnkben a Nobel Biocare csontpótló anyagait használjuk.
Pontos árat csak telefonos vagy személyes konzultáció során tudunk mondani.
Csontpótlás a Rózsadomb Dentcare-ben; 1025 Budapest, Törökvész út 87-91.