fbpx

A fogszuvasodás az egyik legelterjedtebb fogászati probléma, amely életkortól függetlenül bárkit érinthet, pedig megfelelő szájápolással és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel a kockázata jelentősen csökkenthető.

Mi okozza a fogszuvasodást?

A fogszuvasodás az étkezés után a lerakódó lepedékből (plakk) alakul ki, mely egy baktériumokkal teli filmréteget képez a fogak felszínén. A baktériumok az ételmaradékból származó szénhidrátok és cukrok lebontása közben olyan savakat termelnek, melyek megtámadják a fogzománcot és kioldva annak ásványi anyagait, egyre nagyobb üreget hoznak létre a fogban.

A fogszuvasodás okai gyermekeknél

Szülőként fontos tisztában lennünk vele, hogy a gyerekek fogait fokozottan fenyegeti a fogszuvasodás.

A legkisebbeket azért, mert a tejfogakat borító zománc vékonyabb és még jóval kevésbé ellenálló, mint a maradó fogaké.

A fogváltás után járó kiskamaszokat pedig azért, mert a maradó fogak, az előtörés utáni első években még kevesebb kálciumot tartalmaznak, így jobban ki vannak téve a savtermelő baktériumoknak.

Ráadásul a maradó fogak rágófelszínét fogkefével nehezen hozzáférhető és tisztítható barázdarendszer tagolja, amelyben könnyen megbújhat a lepedék.

A maradó őrlőfogak esetében ezért javasolt a barázdazárás, ahol egy speciális lakk segítségével lezárjuk ezeket a felszíni bemélyedéseket, barázgákat, megvédve a fogat a fogszuvasodástól.

További kockázatot jelenthet a nem megfelelő szájhigiénia is, mivel a gyerekek gyakran nem elég alaposan, vagy rossz technikával tisztítják fogaikat, ami lehetőséget ad a lepedék és a baktériumok felhalmozódására.

Az édességek, cukros italok és nassolnivalók, vagy az éjszakai cumisüveghasználat szintén növelik a savtermelő baktériumok szaporodását.

A fogszuvasodás okai felnőtteknél

Akár a gyermekek esetében, a szájhigiénia elhanyagolása a felnőtteknél is vezető oka a fogszuvasodás kialakulásának.

A cukorokban, finomított szénhidrátokban vagy szénsavas italokban gazdag étkezés pedig náluk is elősegíti a fogszuvasodás kialakulását.

Azonban felnőttkorban még egyes betegségek és gyógyszerek használata is hajlamosíthatnak a szuvasodásra, mint a csökkent nyáltermeléssel járó szájszárazság, savas refluxa fogágybetegség, vagy például az aszthma kezelésére szolgáló inhalátorok.

A fogszuvasodás tünetei

A fogszuvasodás tünetei a szuvasodás súlyosságától és előrehaladottságától függően változhatnak.

Korai tünetek

Az ásványi anyagok kioldódása miatt matt, krétaszerű foltok jelenhetnek meg a fogakon.

A hideg, meleg, savas vagy édes ételekre, italokra fellépő fogérzékenység szintén a fogzománc sérülését jelzi.

Előrehaladottabb tünetek

A fog felszínén megjelenő barna vagy fekete foltok a szuvasodás, zománchiány jelenlétére utalhatnak.

 A fogfelszín elvékonyodása és a zománc alatti szövetek pusztulása üregek kialakulásához vezethet a dentinben.

 A fogszuvasodás mélyebb rétegekbe hatolva irritálhatja a dentint majd a fogidegeket, ezt követően a gyökércsúcs körüli csontszövetet fájdalmat okozva.

A szuvasodásban felhalmozódó baktériumok kellemetlen szagot és ízt okozhatnak.

Súlyos tünetek

 A mélyre hatoló szuvasodás elérheti az erekkel és idegekkel teli fogbélkamrát is, fogbélgyulladást okozva, ami intenzív, tartós, kisugárzó fájdalommal járhat.

Ha a fertőzés a gyökércsatornába jut, duzzanat, tályog és akár láz is jelentkezhet.

A fogszuvasodás kezelése

Kezdeti stádiumban a fogszuvasodás akár még fogtömés nélkül is visszafordítható, de tünetek nélkül sajnos ritkán észleljük a kóros folyamatok elindulását.

Ezért is fontos a rendszeres, fogászati szűrővizsgálat, ahol egy tapasztalt fogorvos még időben képes diagnosztizálni a korai elváltozásokat.

A fogszuvasodást akkor is komolyan kell venni, ha a tejfogakat érinti!
A gyermekkori fogszuvasodás nagyon gyors lefolyású és megfertőzheti a szomszédos fogakat is. Emellett a szuvas vagy hiányzó tejfogak a később előtörő maradó fogak fejlődését is hátrányosan befolyásolják.

Mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében a fogszuvasodás legegyszerűbb és legkonzervatívabb kezelési módja a fogtömés készítése, amelynek segítségével mind esztétikailag, mind funkcionálisan helyreállítható a fog eredeti állapota.

A fogtömés többféle anyagból készülhet, de napjainkban leginkább esztétikus, fogszínű kompozit tömőanyagokat készítünk.

Előrehaladott, fertőzés, fogbélgyulladás esetén a fog már csak gyökérkezeléssel menthető meg, amely rendszeres fogászati ellenőrzéssel könnyen megelőzhető.

Mikor forduljunk fogorvoshoz?

Évente minimum egyszer, de ha bármilyen tünetet tapasztalunk – akár csak enyhe érzékenységet –, érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni. A fogszuvasodás korai felismerése és kezelése megakadályozhatja a súlyosabb problémák kialakulását.

Szeretettel várjuk a Rózsadomb Dentcare-ben!

Amennyiben szeretne eljönni állapotfelmésre, kérjen időpontot a +36 20 218 54 00-ás telefonszámon vagy kérjen visszahívást az alábbi űrlap kitöltésével!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük